„Учене през целия живот“ е модерен термин, свързан с образованието на 21. век. И има защо.
Да се учиш през целия си живот е особено важно в съвременния бързо променящ се свят. Ученето трябва да се мисли не само като процес на възприемане на информация, но и на развитие на много лични качества – любопитство, постоянство, способност за справяне с трудни ситуации.
Благодарение на изследванията в областта на невронауката и човешкото развитие учените днес могат да обяснят как се развива това учене. Оказва се, че ученето през целия живот е естествена част от това да бъдеш жив.
Когато си спомним за Сократ, Аристотел или Айнщайн, пред нас се открива примера на едни страхотни учещи, които постоянно се стремят към познание. Но как да развием този стремеж към учене през целия живот у децата и тийнейджърите – онази вътрешна мотивация, която ще ги накара да търсят знания и да се учат през целия си живот?
Важно е да се знае, че човекът като вид притежава естествена склонност да учи през целия живот. За жалост обаче образованието до 4. клас може да убие желанието за учене у много деца.
Твърде често насочваме вниманието си върху това колко добре учителите обучават децата, а неглижираме въпроса колко добре самите деца учат. Много млади хора са съхранили желанието си за учене дори след некачествено образование, именно защото са разбрали какво значи да учиш. Те са открили, че ученето е вътрешен процес и че оценките не могат да измерят истинското знание.
При преминаването от детство към юношество в мозъка на младия човек се случват промени, които повишават способността му да учи. В сравнение с децата, тийнейджърите са способни да мислят по-критично, да решават по-сложни проблеми и да претеглят трудни решения. За използването на тези способности за учене през целия живот, младият човек трябва да има вътрешна мотивация. Той трябва да учи, защото му харесва, а не защото трябва да бъде приет в престижен университет, колеж, училище.
Ето защо подготовката за учене през целия живот е необходимо да започне в ранна възраст.
Три начина да подготвим децата за учене през целия живот:
1. Задавайте въпроси
Ученето се случва чрез задаване на въпроси. Вместо да дават отговори, възрастните трябва да помагат на децата да откриват въпроси, които провокират тяхното любопитство, и така да ги подготвят за учене през целия живот. Когато помагаме на младите хора да правят асоциации между това, което учат в училище и света извън класната стая, те научават, че всичко във Вселената е свързано, че ученето е един безкраен процес, който се случва през целия живот.
2. Оставяйте ги да се провалят
Повечето възрастни знаят, че ученето се случва, когато има риск от провал. Много родители днес обаче имат нужда да предпазят децата и тийнейджърите от разочарования и провал, заради фокуса върху високите постижения. Възрастните могат да използват грешките и разочарованията на децата, като ги окуражат и внимателно им обяснят, че провалите са част от ученето през целия живот. Както Аристотел вярва, няма учене, ако няма болка. И грешките всъщност са нещо хубаво.
3. Осигурявайте им учене чрез преживяване
Ученето чрез преживяване, а не само от книгите, е един от най-добрите начини да развиете у децата умения, които ще са им необходими за учене през целия живот – в личния им живот и в кариерата през 21. век.
В тийнейджърските години е много полезно ученето чрез участие в различни социални дейности. Чрез него се осигурява опит, който подхранва критичното мислене, формират се умения за решаване на проблеми и способност да се вижда света като взаимосвързана общност. Винаги, когато се чудите как да помогнете за образованието на следващото поколение, си задавайте въпроса: Как мога да улесня ученето през целия живот на детето?
Comments