top of page
Детето удря, бута хапе - ами сега? | Анита Гергова
44:14

Детето удря, бута хапе - ами сега? | Анита Гергова

Един от трудните моменти, които срещаме като родителите, е именно когато малкото ни дете започне да проявява агресия – бута, удря, хапе и т.н. Възникват въпроси и размишления като:„От къде е видяло? Ние вкъщи не правим така. Не гледаме телевизия. Приятелите му също не правят така.‘‘ 👉 За това колко е важно да бъдем добър модел на подражание. Модели на подражание от ранна детска възраст. Маймуната копира маймуната. 👉 Съвети как да се справим с детската агресия? Детето е подвластно на всички тези процеси и просто реагира без да осъзнава последствията от действията си. Това е неговият начин да даде сигнал, че нещо се случва с него и че иска нещо. Всяко негово поведение се случва, защото има някаква причина – има нужда, потребност. Нашата задача като родители е да я ‘‘видим‘‘ и да му помогнем да я задоволи по начин, който не пречи и не вреди на останалите. Като понякога задоволяването й може да не е възможно да стане сега и веднага. Ние обаче започваме да му говорим и обясняваме: 💪‘Защо удряш? Така не се прави.‘‘ 💪‘‘Това не е хубаво.“ ‘💪‘Така боли.‘‘ 💪‘‘Извини се.‘‘ Всъщност всичките ни реакции и реплики са продиктувани от нашите емоции и чувства в тези ситуации – притеснение, объркване, срам, вина, напрежение, умора, досада. Повече по темата за детските изблици и как като родители да помогнем на децата си с агресията към околните, ще си поговорим с Анита Георгова, майка и създател на Осъзнати родители. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Детето не ме слуша - какво мога да направя? | Анита Гергова
34:55

Детето не ме слуша - какво мога да направя? | Анита Гергова

Ключът към добрите взаимоотношения между родител и дете е слушането и говоренето, разбирането на детските нужди, желания, трепети и интереси. Основното предизвикателство е, че родителите често говорят, без да разбират как децата им приемат казаното. Първата стъпка към ефективна комуникация, в която детето ви разбира и осъзнава това, което му казвате, е да се спрете и да се замислите как най-добре да говорите с него. Избягвайте да скачате от мисъл на мисъл. Бъдете кратки и ясни. Децата няма да реагират, ако им викате на среща и сте видимо разгневени. Те имат нужда от обяснение, от Вашата подкрепа. Повече по темата защо децата не слушат и не откликват на родителите си, ще си поговорим с Анита Гергова, майка и създател на Осъзнати родители. Повече по тази тема може да откриете в следните статии: 👉 Как да се справите с непокорното поведение на своето дете?https://www.theirtalks.com/post/how-to-deal-with-your-child-when-there-are-conflicts 👉 Как да бъдеш модерен родител? https://www.theirtalks.com/post/howtobeamodernparent Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Как да разбираме чувствата на децата? | Десислава Дамянова
31:05

Как да разбираме чувствата на децата? | Десислава Дамянова

През последните 20 години все повече се говори за емоциите, за тяхната важност и значение. Учените са установили, че около 80% от успеха в социалната и личната сфера се определя именно от нивото на развитие на емоционалния интелект и едва 20% от всеизвестния IQ – коефициент на интелекта, измерващ умствените способности на човека. Много по-важно е детето да е овладяло способностите на емоционалния интелект, а именно: 🔥умението да контролира своите чувства така, че да не „прелеят“; 🔥способността съзнателно да влияе върху своите емоции; 🔥умението да определя своите чувства и да ги приема такива каквито са (да ги признава); 🔥способността да използва емоциите си за свое благо и за благото на околните; 🔥умението ефективно да общува с другите хора, да намира общи точки на съприкосновение с тях; 🔥способността да разпознава и да признава чувствата на другите, да се представя на мястото на другия човек, да му съчувства. Това са една много малка част от характеристиките, чрез които можем да разпознаем чувсвата на децата си. Повече по темата ще си поговорим с Десислава Дамянова, създател на Академия за Емоционална Интелигентност. Десислава Дамянова е лицензиран представител на Paul Ekman International, сертифицирана да провежда обучения и да предава знанията на д-р Пол Екман в България и чужбина. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май https://www.theirtalks.com/ Още полезни ресурси по темата може да откриете тук: 💥 Как да разбирате поведението на Вашето дете? https://www.theirtalks.com/post/how-to-understand-your-childs-behavior 💥 Как да възпитаваме социално-емоционално стабилни деца? | Част 1 https://www.theirtalks.com/post/how-to-turn-on-emotional-development-in-our-children 💥 Изкуството да възпитаваш - за децата и родителството! https://bit.ly/3A7m0jG За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Осиновяването: Любов и предизвикателство | Дора Прангаджийска
40:47

Осиновяването: Любов и предизвикателство | Дора Прангаджийска

Колко важно е семейството? Кои са най-важните ценности, които поддържат хармонията у дома? Едва ли често си задаваме тези въпроси, които всъщност осмислят нашия живот, пълноценност и хармония. Какво се случва, ако този баланс бъде разрушен и внезапно се появи думата "осиновяване" или "осиновен"? Всяка една тайна изисква необходимо количество енергия, за да я пазим. Да сме бдителни, да се придържаме към точно определен сценарий, за да не бъде разкрита. Често товарим с тайните си и други хора. Вплитаме ги, независимо от това те имат ли нужда от това или не. До скоро осиновяването беше тайна, с която се ангажираха страшно много хора – роднини, съседи, родители, деца. Тайните много често са източник на симптоматика също. Повече по темата за осиновяването, пътя, споделянето, разочарованията, предразсъдаците и желанието да споделиш, но да нямаш силата да го направиш, ще си поговорим с психотерапевта и психолог, Дора Прангаджийска. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Каква е ролята на бащата в живота на детето? | Дора Прангаджийска
35:36

Каква е ролята на бащата в живота на детето? | Дора Прангаджийска

Не винаги татковците стават супергерои, както децата си мечтаят. И не винаги става така, че татковците винаги са щастливи, но има едно нещо, което те винаги ще направят - ще бъдат до теб, когато имаш нужда. На какво ни учи таткото? 🦸 На дисциплина и ред във възпитанието; 🦸 На самостоятелност, сигурност и увереност в себе си и своите възможности; 🦸 Да моделираме своя характер и да откриваме нови таланти и умения; 🦸 Да общуваме, играем и уважаваме хората около нас - приятели, семейство, възрастни; Думата "татко" може да има милион измерения и значения, важно е нашето разбиране. За това каква всъщност е истинската роля на бащата в живота на едно дете, семейството и изграждането на ценности, ще си поговорим повече с психотерапевта и психолог, Дора Прангаджийска. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
С новороденото у дома: Възможен ли е бебешкият сън? | Йоана Маринова
40:37

С новороденото у дома: Възможен ли е бебешкият сън? | Йоана Маринова

Сънят на бебето се състои от повтарящи се цикли, като всеки цикъл има по няколко фази на сън. Въпреки това, след раждането си бебето спи по много различен начин от нас възрастните. То има само 2 фази на сън – „активнен сън“ и „тих сън“. В активната фаза се вижда как бебето се усмихва насън, движи очичките, издава звуци като ръмжене и пъхтене, мърда и дори понякога изплаква насън. В „тихата“ фаза бебето е изцяло отпуснато, диша бавно и дълбоко и трудно може да бъде събудено. Ако и Вие наскоро сте станали родители, знаете, че понякога детският сън е мираж, а Вие се чувствате безсилни. Е, благодарение на полезните съвети, споделен опит, истории и информация от гост-специалиста Йоана Маринова, създател на Мамо, спи ми се, педиатричен консултант по детски сън, ще може да откриете най-ценното за Вас и Вашето мъниче. За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Как да организираме режима за сън на бебето? | Йоана Маринова
40:45

Как да организираме режима за сън на бебето? | Йоана Маринова

Какво е режим на бебето и защо е нужен той? Какво представлява режимът на бебето? Може ли бебето да заспива под точен час? Променя ли се режимът на бебето? Това са една малка част от въпросите, които всеки родител на новородено може да си зададе, чувайки темата за организация, създаване на режим за сън и най-вече кога, по кое време, на какъв интервал и защо. В идеалния вариант когато бебето Ви покаже ясни сигнали за доспиване, ще спрете с активностите, ще го успокоите, ще направите кратка рутина преди сън и ще го сложите да спи. Ако и Вие наскоро сте станали родители, знаете, че понякога детският сън е мираж, а Вие се чувствате безсилни. Е, благодарение на полезните съвети, споделен опит, истории и информация от гост-специалиста Йоана Маринова, създател на Мамо, спи ми се, педиатричен консултант по детски сън, ще може да откриете най-ценното за Вас и Вашето мъниче. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Репликите, които никое дете не бива да чува от своите родители | Мадлен Алгафари
41:03

Репликите, които никое дете не бива да чува от своите родители | Мадлен Алгафари

Често казваме неща, за които съжаляваме.Често се случва да избухваме или гневно да повишим тон на своите деца? Защо? Когато говорим с децата си забравяме колко важни са думите, които им казваме и какъв ефект могат да имат върху тях. В повечето случаи се обръщаме към тях с нежност и загриженост, но има моменти, в които не осъзнаваме, че можем да ги нараним. Понякога думите не са нараняващи за самите деца, а показват възпитанието, което родителят дава на своето дете, границите, които му поставя. Ако и Вие много пъти сте изричали думи, за които съжалявате, или пък сте ставали свидетели на подобни ситуации във Вашето семейство, ние Ви даваме възможност да се докоснете до историята, споделените съвети и ценен опит, на една от най-вдъхновяващите дами в България, а именно - Мадлен Алгафари | Мадлен Алгафари. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Гени, епигенетика, хранене и здравето на нашите деца | доц. д-р Милена Георгиева
36:13

Гени, епигенетика, хранене и здравето на нашите деца | доц. д-р Милена Георгиева

Науката Епигенетика е наука, която изучава въздействието, което околната среда упражнява върху нашите гени. Тя е мостът между нашите гени и средата. Доказано е, че средата и начинът ни на живот имат много по-силно и многостранно въздействие върху нашите гени, отколкото се подозираше. Всеки от нас има вредни навици. Но как ще се почувствате, ако трябва да се откажете от следващата цигара или от пакетчето чипс в името на вашето бъдещо дете? Науката доказва: вредните навици се отразят не само на вашето здраве, но и на здравето на вашите, даже още непланирани деца? Да, нашите ежедневни решения оставят своя отпечатък върху бъдещите поколения в много по-голяма степен, отколкото досега сме си представяли. Повече по темата за генетиката, епигенетиката, храненето и здравето на нашите деца ще си поговорим с доц. д-р Милена Георгиева. Милена Георгиева е доцент по молекулярна биология към Българска Академия на Науките. Основна цел на нейните научни занимания е разгадаването на тайните, скрити в човешкия геном. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Крайъгълните камъчета на ранното детско развитие | доц. д-р Милена Георгиева
27:56

Крайъгълните камъчета на ранното детско развитие | доц. д-р Милена Георгиева

Има редица проучвания в областта на емоционалното развитие, чувствата, любовта и създаването на съответните връзки, които спомагат за емоционално-психичното развитие на детето. Ако бебето е отглеждано преди всичко от един човек, обикновено това е майката, то развива силна връзка именно с нея и тази връзка остава такава за цял живот. Развива се привързаност и обич. Как влияят гените и ДНК-то ни в развитието на бъдещите поколения? Какви са "крайъгълните камъчета на ранното детско развитие". Заедно с доц. д-р Милена Георгиева, ще си поговорим повече по темата и ще запознаем родители, деца и специалисти с вниманието и грижата от нас към тях. За да сме щастливи и да отглеждаме децата си в хармония и любов е важно да обърнем внимание на своето здраве, навици и да премахнем вредните, които са ежедневна пречка за развитие на пълния ни потенциал като родители. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Как да изградим умения за учене и мислене у децата? | Олга Нинова-Транова
44:07

Как да изградим умения за учене и мислене у децата? | Олга Нинова-Транова

Когато децата получават позитивна обратна връзка, а материалът се поднася на много малки стъпки – т.е. за да се стигне до по-сложните концепции, първо се затвърждават базовите познания, заедно с много повторения и упражнения в класната стая – това създава чувство за увереност и не предизвиква страх от ученето. Обикновено в категорията „умение за учене“ се включват основните инструменти, които са необходими за учене в училище или университет (study skills), като например способността на обучавания да води записки, да управлява времето си или да се концентрира върху дадена задача. Как да изградим умения за учене и мислене у децата? Същинските умения за учене обаче включват не само прилагането на тези инструменти, но и осъзнатост на процеса на учене. С други думи, уменията за учене са насочени към развиване на мислене от по-висш порядък, което позволява да се наблюдават и оценяват процесите, чрез които учим (метапознание или learning to learn). Повече по темата за правилно изграждане на навици на учене на децата още от ранна детска възраст, ще си поговорим с Олга Нинова-Траянова, Институт за прогресивно образование / JUMP Math България. Олга Траянова e мениджър професионално развитие на учители в Института. За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Как да увеличим шансовете си за успех при естествено зачеване? | Станислава Льокок
01:05:08

Как да увеличим шансовете си за успех при естествено зачеване? | Станислава Льокок

Все повече жени избират да имат деца по-късно, но тъй като плодовидостта започва да намалява след 30-годишна възраст, много бъдещи майки се изправят пред зачеването и бременността със страх, несигурност и тревожност. За последните 50 години, средният процент на зачеванията в световен мащаб е намалял наполовина. Причините за безплодието често са свързани с нарушения в сексуалната сфера на единия или двамата партньори. В 30% от случаите, то се дължи на смущения в сексуалната сфера при жените, в други 30% - на смущения при мъжете и в около 30% от случаите безплодието e свързано с проблеми и при двамата партньори или е неизяснено. Сто и двадесет дни е минималното време, необходимо на една яйцеклетка да узрее и на един сперматозоид – да се формира. Това е и времето, в което можете да оптимизирате здравето на бъдещата ви рожба, като й дадете възможно най-добрия старт в живота. Екипът ни е поканил една изключителна дама с най-истинската и вдъхновяваща история, която наскоро сме преживявали, Станислава Льокок, репродуктивен натуропат. Тя е създател на страницата Natural Conception Awareness. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Най-ефективните начини да изградим дентални навици у детето си | д-р Цветелина Дучева
15:15

Най-ефективните начини да изградим дентални навици у детето си | д-р Цветелина Дучева

Грижата за детето е динамичен процес, който започва с неговото раждане. Ставаме родители без наръчник или указания за добри практики, а отглеждаме децата си като разчитаме на собствения си усет, опит и умения. В последните десетилетия рязко спада възрастовата граница за появата на зъбен кариес при най-малките сред нас. Ако при децата, родени през 70-те и 80-те години първият кариес се е появявал на четири и половина - пет години, то след 2000-та година и особено през последните 10 години се отчита появата на първи кариес на около 3-3,5 години, а понякога и още по-рано. Хубаво е да се знае, че за бебешките зъби трябва да се полагат грижи още от момента на пробива. Здравите зъби за едно дете са точно толкова важни, колкото и здравето на всички други органи и системи в неговия организъм. Но кои са най-ефективните начини да изградим здравословни и правилни хигиенни и дентални навици у нашето дете? Заедно с д- Цветелина Дучева | Dental Clinic Petar Duchev, ще си поговорим повече по темата в полза на всички семейства, родители и най-вече деца. Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Първи стъпки на детето в социалния живот: Детската градина
01:12:07

Първи стъпки на детето в социалния живот: Детската градина

Тръгването на детска градина е важен етап в живота на детето ви и на семейството като цяло. Променя се ежедневния ритъм и това не винаги се случва лесно, плавно и приятно, както ни се иска. Всеки родител, обаче, се страхува да изпрати своето дете било то на ясла или детска градина. Защо? Страхът от непознатото и неочакваното, страх, че детето им НЯМА да си намери НОВИ приятели. А ако не общува с НИКОГО? Това проблем ли е? Постарайте се да сте максимално спокойни и постоянни в изпращането на детска градина. Детето ви усеща тревогата ви и започва да я изпитва. Плачът му е естествена реакция пред непознатото и колкото и да ви се иска да си го вземете обратно в къщи не се поддавайте! Веднъж успяло да ви повлиае по този начин е много вероятно детето да го практикува и за напред, а това ще усложни адаптацията му допълнително. Повече по темата за "Първи стъпки на детето в социалния живот: Детската градина", ще си поговорим със специалиста, Доника Боримечкова. За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Поправителен за родители: Неверните вярвания за възпитанието | Мадлен Алгафари
01:05:59

Поправителен за родители: Неверните вярвания за възпитанието | Мадлен Алгафари

Свободата е най-голямата отговорност. Тя иска смелост и сила. А всъщност ние всички сме бебета с дефицит на грижа. Затова искаме да сме несвободни и слаби – за да си дополучим грижата. Вместо нея обаче получаваме менте-грижа, менте-свобода, менте-живот. Единствената възраст, в която имаме шанс да вкусим от истината, е детството. Но неосъзнатите родители – бивши деца, получили менте-грижа – могат да дадат само менте-родителство. Безброй родители в историята са прилагали неправилни методи на възпитания, без да го осъзнават. Неверните вярвания, свързани с отглеждането на деца, създават болни поколения, болно човечество. Срещу тези травми развиваме защитни механизми, от които после не искаме да се откажем, защото как да се откажем от нещо, което все пак ни е спасило живота? Засегнахме теми за ревността, интимността, децата, тяхното развитие, кое е правилно и кое не, страхът от това да станеш родител, какво следва след това, агресията, насилването на детето, налагането на родителското мнение и желание да стане по неговата и много други. За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
5 ГРЕШНИ хранителни навика, на които да НЕ НАУЧИМ детето си
01:12:32

5 ГРЕШНИ хранителни навика, на които да НЕ НАУЧИМ детето си

Изграждането на правилни хранителни навици у децата трябва да започне още от ранна детска възраст. Ние като родители сме елемента и ключа към успешно хранене, уважение към храната и нейните свойства, ползи и вреди за нашия организъм. Моделът на хранене, който задаваме на децата у дома, ще им остане за цял живот. Ако Вие, като родители, се храните НЕЗДРАВОСЛОВНО, т.е консумирате и предлагате храна, която е изключително бедна на витамини, минерали и е изпълнена с твърде много захари, сол и мазнини, то не очаквайте от детето Ви да пожелае плодове, зеленчуци, вода, прясно изцеден сок и/или алтернатива на Вашия начин на хранене. Отново личният пример е най-важен. Заедно със специалиста д-р Мария Николова, диетолог, ще си поговорим и ще ви дадем ценни съвети за 5 ГРЕШНИ хранителни навика, на които да НЕ НАУЧИМ децата си. За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
Първи клас вкъщи: Дистанционно или присъствено обучение
52:02

Първи клас вкъщи: Дистанционно или присъствено обучение

Детето е готово за училище, ако умее да общува с връстниците си, да установява приятелски отношения с тях, да се подчинява на приетото поведение в детските групи. ✅ Умее да слуша съучениците си. ✅ Реагира адекватно на успеха или неуспеха на друго дете. ✅ Може да разбере гледната точка на другия, да погледне себе си и постъпките си отстрани. Живеем във време, обаче, в което дигиталното се е превърнало в реално. Трябва ли децата да бъдат подложени и на това още от най-ранна детска възраст, от стартирането им в първи клас? Повече по темата ще си поговорим със специалиста, Доника Боримечкова, психолог и терапевт. За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в Youtube @theirtalks. Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.
bottom of page