top of page

Как да възпитаваме социално-емоционално стабилни деца? | Част 1

Твърдост, гъвкавост, постоянство и емоционална интелигентност – все умения, които са изключително важни за успеха. Но как родителите да помогнат на децата си да изградят тези черти на характера във време, в което целият свят е само на един клик разстояние и всяка нужда може да бъде незабавно удовлетворена? Ето съветите на група известни учени, лекари, педагози и експерти по родителство. Открийте кои са 11-те стъпки към по-успешно създаване на личности и уверени деца.

Стъпка 1: Осигуряване на ред и ясни граници + задължения

Формирането на гъвкавост изисква повече от добри намерения; нужни са още увереност и добра самооценка. „Когато децата преминават през трудности, те трябва да усещат подкрепата на своите родители, училище и общност, за да не се поддадат на тревожност и депресия“ - казва д-р Майкъл Ангър, автор на Промени света си: изучаване на гъвкавостта и истинската пътека към успеха. Ангър препоръчва да осигурим на децата ред и ясни граници, като едновременно с това ги приканим да поемат задължения – например да помагат в готвенето, пазаруването или грижата за домашен любимец.

Стъпка 2: Екранното време е свързано с намалени социално-емоционални умения

Изследвания при малки деца показват, че голямото количество екранно време може да бъде свързано с намалени социално-емоционални умения, от части в резултат на намалената игра с възрастен. “Положителното общуване на родителите с тяхното бебе е най-добрият начин за добиване на социални и емоционални умения, защото истинската увереност при общуване и способността да регулираме чувствата си на първо място идват от взаимодействията с онези, които ни карат да се чувстваме в безопасност“ - казва д-р Минг Уай Уан, лектор и съ-директор на Центъра по перинатално психично здраве и родителство към Манчестърския университет.

Докато прекаленото екранно време е проблем, умереното може да бъде здравословно за децата, особено ако екранът се използва за общуване. Родителите могат да гледат съдържание заедно с децата си, да задават въпроси или да изразяват емоции относно случващото се на екрана, както и да споменават съдържанието в ежедневните действия от реалния свят. „Това споделяне в различни форми не само помага на детето да осмисли своя свят - казва Уан, - но и да създаде основа за разговори и дори ежедневни ритуали и навици, които подсилват социалното и емоционално осъзнаване.“

Стъпка 3 : Да се научим да владем стреса и да реагираме правилно

Когато несъзнателно мислим за стреса като за лошо нещо, действителността е малко по-различна. Стресът е естествена част от живота и да се научим да реагираме по-добре на напрежението би било по-полезно, отколкото просто (и безуспешно) да се опитваме да го премахнем. Скорошно проучване, осъществено със студентите от курс по математика има за основна цел да ги запознае с ползите от реакциите при стреса (например, че увеличаването на периферното кръвообращение означава, че мозъкът получава повече кислород, който да използва като гориво).

“Когато стресът, който изпитвали, бил оценен като ресурс, който могат да използват за подхранване на постижения, студентите показали намалена математическа тревожност, повишени изпитни резултати и по-голям процент завършили курса в сравнение с контролната група.“

Стъпка 4 : Умението да управляваме промяната

“Гъвкавостта е умението да управляваме промяната и да излезем от нея като човека, който искаме да бъдем“ – казва д-р Дебора Гилбоа, доктор по медицина, практикуващ доцент по семейна медицина и експерт по гъвкавост.

„Да научим децата да се движат през постоянно променящия се интернет е и чудесна възможност за възпитаване на гъвкавост.“ Гилбоа препоръчва да дадем на децата шанс да докажат, че можем да им имаме доверие, като ги награждаваме (с похвала или привилегия), когато дойдат при нас с нещо подозрително, което са открили онлайн. Родителите могат дори да сключат с децата договор, в който да разпишат ясно кое съдържание трябва да съде споделено с тях, както и ползотворните последици от поделянето.


Стъпка 5 : Насърчете детето си да напише мило писмо.

Когато децата дотичат при родителите с отрицателни мисли, ние често веднага отговаряме нещо подобно на: “Ще се оправиш!” Още по-полезно би било, според Ейми Морин, лицензиран практикуващ социален работник, психотерапевт, главен редактор на Very Well Mind и автор на 13 неща, които силните деца правят, да научим децата да го правят сами за себе си.

Един от най-добрите начини да възпитаме висока самооценка е да насърчим децата да си напишат мило писмо. “Може да е кратка бележка в смисъл: „Справяш се чудесно!“ или “И преди ти е било тежко, можеш да се справиш и сега!“- казва Mорин. “Когато преминават през труден период, могат да се обърнат към собствените си думи за допълнителна доза кураж.”

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page