top of page

Как да развиваме езика на детето си?

Ако имате малко дете, може би са Ви съветвали да „говорите много“ с детето си. Това е разумен съвет и се основава на проучване, което показва, че децата, които чуват повече думи от родителите си, имат по-добри езикови умения и успех в училище.


Но скорошно проучване показва, че езиковите му умения не са свързани с това колко много говорите на детето си. Начинът, по който общувате с детето си, също има голямо значение за това колко добре се развиват езиковите му умения. Всъщност изследователката Кати Хърш-Пасек и нейните колеги откриха, че качеството на общуването между родители и деца е по-важно от броя на думите, които децата чуват.


Какво е „качествено общуване“?

Изследователите са изгледали видеозаписи на 60 майки, които играят с двегодишните си деца, за да разберат какви видове общуване са полезни за научаването на език. Също така, те преброили колко думи са чули децата по време на това общуване. След това са сравнили това, което са видели по време на това общуване с езиковите умения на децата, когато са били на 3 години. Те открили, че 3-годишните с по-силни езикови умения са имали общуване с майките си, което включва:

  • Съвместна ангажираност – Това се отнася до дете и родител, който обръща внимание и изпраща съобщения за едно и също нещо. Например, представете си малко момиченце и майка й, които играят с къщичка за кукли. Малкото момиченце гледа кукла и прави жест, който означава сън, докато майка й поставя куклата в леглото и казва „Шшш… време е за лягане“. И малкото момиче, и майка й водят разговор за едни и същи предмети (куклата и леглото за играчки). Съвместната ангажираност помага на детето да научи думи, защото възрастният използва думите за действията и предметите, на които детето обръща внимание. Когато родител се включи и се ангажира с нещо, от което детето се интересува, детето естествено обръща внимание на това, което възрастният казва и прави.

  • Познати рутинни практикидейности, които се случват по един и същи начин всеки път, са рутинни, като хранене, приготвяне за лягане и дори познати игрови дейности. Например, когато родител и дете имат специална игра, която редовно играят заедно като надникване или преследване, и тя се играе по един и същи начин всеки път, това се превръща в рутина. Тъй като рутинните практики се повтарят, думите и действията, използвани в рутината, стават предвидими, което улеснява децата да ги научат.

  • СвързаностКогато родителите и децата се свързват по време на общуване, това означава, че им е приятно да бъдат заедно, да се редуват и да участват наравно. Свързаността по време на общуване мотивира децата да останат в общуването по-дълго и следователно им предоставя повече възможности за учене.

Въпреки, че броят на думите, които децата са чули, оказва влияние върху езика им на по-късен етап, от значение е качеството на общуването, което са имали с майките си. Докато и трите фактора са оказали важно влияние върху езиковото развитие на децата в проучването, най-голямо влияние има свързаността. И независимо, че броят на думите, които децата са чули, оказва влияние върху езика им на по-късен етап, от най-голямо значение е качеството на общуването, което са имали с майките си.


Изводът: Качеството има значение

Не е достатъчно да говорите много с детето си. Когато имате връзка с детето си и обръщате внимание на същите неща, то се настройва на това, което казвате и научава нови думи. В допълнение, познатото и мотивиращо общуване позволява на децата да се чувстват свързани с тези, които се грижат за тях, и увеличават възможностите за научаване на език.


Съвети за качествено общуване с детето си

Оставете се детето Ви да Ви води. Първата стъпка към качествено общуване и връзка с Вашето дете е да се оставите то да Ви води.

  • да наблюдавате детето си, за да видите какво го интересува

  • да оставите собствения си дневен ред

  • да се присъедините към него и избраната от него дейност

  • да играете по начина на Вашето дете (не по Вашия)

Присъединете се към детето си

Можете да насърчите съвместната ангажираност и връзка с детето си, като се присъедините към него, без значение от какво се интересува. Можете да се присъедините към него като:

  • правите това, което то прави – когато копирате това, което прави детето Ви, това естествено ще привлече вниманието му и ще го насърчи да продължи общуването

  • му помогнете да прави това, което прави – подавайте му части или блокчета Лего за неговата кула. Намерете начин да участвате, без да поемате играта.

  • коментирате какво прави детето Ви – след като кажете нещо, изчакайте да видите какво прави или казва то.

Използвайте познати практики, за да помогнете на детето си да научи езика

Има много неща, които правите всеки ден с детето си, които са познати и се случват по един и същи начин всеки път. Четенето на книга заедно, помагането на детето Ви да се облича или играта на коне са примери за познати рутинни действия. Това са страхотни моменти за връзка с детето си, да го ангажирате и да му покажете нов език. Познаването на рутината ще му помогне да обърне внимание на това, което правите и казвате, и ще му помогне да научи нов език.


Свързвайки се с детето си, когато общувате заедно, Вие не само ще изградите езиковите му умения, но и ще намерите нови начини да се наслаждавате един на друг и да се забавлявате заедно.


Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page