Подходящо ли е критичното мислене за децата? Абсолютно! Изкуството на критичното мислене започва в детството. Какъв тип мислене има твоето дете? Вярва ли твоето момче на всичко по телевизията? Момиченцето ти винаги ли разбира как да получи нещо, което иска?
Той задава ли въпроси? Тя винаги ли се съгласява да прави това, което приятелките ѝ предлагат? Ти можеш да помогнеш на детето си да развие критично мислене чрез няколко важни насоки!
Няма значение дали децата са в началото на лятната ваканция или в разгара на учебната година, родителите могат да поддържат детските умове активни по забавен начин. Критичното мислене не се развива напълно до тинейджърска възраст, но основите му се полагат в детството.
Какво всъщност представлява критичното мислене?
То включва набор от различни умения, които ни помагат да вземаме решения. Сред тях е способността да оценяваме дали информацията е вярна или грешна. При решаването на проблем да останем непредубедени и да го погледнем от различни гледни точки. Критичното мислене е много важно да бъде развито при прехода от детството към юношеството и тийнейджърската възраст, защото ще помогне на младия човек да прави свой собствен извод или анализ независимо от своите родители.
За да бъдат добри в мисленето, децата трябва да вярват, че то е забавно и да искат го подобряват. Родителите могат да направят мисленето забавно за децата по всяко време – през учебната година, през лятото и през ваканциите. За да бъде добър човек в мисленето, трябва да се упражнява, така както се тренира баскетбол или футбол.
Ето и пет начина да помогнете на детето да мисли критично:
Бъдете ясни и конкретни, когато децата Ви искат обяснения и примери, ако не разбират нещо. Нека децата знаят, че е нормално да са объркани и да задават въпроси.
Помогнете им и ги научете на точност и конкретност, като изследват фактите, за да проверят дали са верни.
Окуражавайте ги да бъдат релевантни, като заедно обсъждате други казуси, които имат отношение към дискутирания проблем. Помогнете им да се придържат към темата, като добавят свързана и значима информация по въпроса, на който отговарят или по темата, която учат.
Подкрепяйте детето да бъде логично. Помогнете му да проследи взаимовръзката и свързаността между темата и обекта/предмета. Когато направи заключение, задайте въпроси за това как е стигнало до него и дали предположенията му са верни.
Насърчавайте емпатията в мисловния процес на детето си. Уверете се, че то взема предвид другите, когато прави своите заключения.
Comments