„Виж, мамо, намерих стотинка!“ Всеки път, когато някое от децата ми намери изгубена монета на улицата, това е събитие за тях. След като получат възможност да се възхитят на своето ново съкровище, аз ги окуражавам да го приберат в спестовната касичка-прасенце.
Научаването на основни понятия за парите по начин, подходящ за възрастта им, е важно за децата, така че нашето семейство се опитва да го включи в ежедневието на нашите деца в предучилищна възраст. Подобно на научаването как да събираме и изваждаме числа или как да казваме времето, между 3 и 6-годишна възраст, парите са друго базово математическо понятие, което децата могат да започнат да разбират.
Към момента, когато едно дете е на 5 години, Бюрото за потребителски финанси, препоръчва децата да започнат да учат:
Защо се нуждаете от пари?
Как печелите парите?
Да се чака за неща, които искаме
Разликата между нужди и желания.
Аз се надявам да насоча децата си към здравословни навици спрямо парите, като се уча едновременно от моите примери и дори от грешките ми. Провеждането на открити и редовни разговори помага на децата да израстат в своето разбиране за парите в бъдеще.
Ето три въпроса, по които можем да помислим, когато учим децата какво са парите.
Каква е стойността на монета или банкнота?
Добра начална точка е да назовем какво представлява всяка монета и банкнота и след това да поговорим колко долара и цента представлява всяка от тях. Добавете 10 пенита до сребърна монета от 10 цента или пет монети от 5 цента до монета от 25 цента. Възможно е да отнеме малко време да се разберат различните стойности, но установената познатост прави по-лесно разпознаването след време.
С порастването на децата стойността може да бъде разпозната по-конкретно.
В предаването „Odd Squad“ участниците се учат как да използват парите в различните им форми. Когато са организирали бюджетно парти, агент Отис и агент Олимпия трябва да разменят един долар за четири монети по 25 цента, за да могат да разделят стойността на нещо. Опитайте се да оставите Вашите деца да разменят парите от спестовната касичка за различни, но със същата стойност монети и доларови банкноти. Използването на истински пари позволява на децата да ги видят, докоснат и почувстват. Това им помага да установят по-добра връзка с факта, че парите носят стойност, което по друг начин може да бъде трудно да се визуализира.
Когато синът ми поиска баскетболна топка, за да си играе в парка, ние извадихме неговата спестовна касичка с монети и доларови банкноти, получени от изпълнението на различни домашни задачи и минали подаръци. Той ги разпръсна на масата, така че да ги преброим заедно. Ние натрупахме монети от по 25 цента и групирахме пенита, монети от 5 цента и монети от 10 цента, за да ни е по-лесно да ги пресметнем. Той беше толкова развълнуван, когато събра достатъчно пари, за да си купи баскетболната топка, и сега се забавлява, спестявайки пари за друго нещо.
За какво използваме парите?
За какво са ни нужни пари? За какво се използват те? Как ги получаваме? Всичко това са добри въпроси, по които можете да говорите с Вашите деца.
„Нещо важно, което касае говоренето за пари на деца в предучилищна възраст, на тази възраст, е че тогава разполагате с голяма част от вниманието и ентусиазма на Вашето дете“, казва Трейси Фрицел, изпълнителен директор на Economic Awareness Council в Чикаго. „Много от ключовите умения в живота, които се отнасят към парите – отложена награда, поставянето на цели и работата за постигането им, са ключови точки на учене за деца на тази възраст.“.
Един начин да обясним различните начини, по които се използват парите, е като дадем примера с трите буркана – един за харчене, един за спестяване и един за споделяне:
Харченето може да се използва за малки предмети и неща, които искаме в краткосрочен план.
В буркана за спестяване, Фрицел препоръчва да помогнете на детето да спести за нещо реализуемо, което иска, но и което е нещо, за което може да поработи (така учим какво е отложената награда).
Бурканът за споделяне се използва, за да дадем нещо на другите, независимо дали става въпрос за подарък за рожден ден на приятел или дарение за благотворителност.
Какво представлява бюджетът?
Независимо дали избираме какво да облечем, какво да ядем или какво да играем, нашите дни са изпълнени с вземане на решения. В предаването „Улица Сезам“, Елмо трябва да реши как да похарчи един долар, но трябва да избере между едно манго и две ябълки. След като говорих с Фрицел, се опитах да предоставям подобни избори на децата си, когато ходехме да пазаруваме и ги оставях да избират коя зърнена закуска да купим.
Колкото по-големи стават децата, този процес на вземане на решения с парите се нарича бюджет.
Бюджетът представлява колко пари имаш на разположение да харчиш.
В предаването „Odd Squad“, агент Отис и агент Олимпия научават, че избирайки най-скъпия вариант променя колко пари остават за остатъка от техния тренировъчен бюджет, когато се подготвят за мисия. Купуването на едно нещо често означава, че не можем да си купим друго, независимо колко голям е нашият бюджет. Фрицел иска родителите да запомнят следното: „Нормално е понякога да ни се налага да кажем „Нямаме достатъчно пари за Х. Правим всичко възможно, но за това в момента няма място в нашия бюджет.““.
Обучението за парите е безценно умение в живота на нашите деца. Въпреки че моите деца все още са малки и имат много да учат, те много обичат, когато получават шанс да боравят с пари. Намирането на забавни начини да се говори за парите и целенасоченото създаване сега на добри навици с парите ще се отплати в бъдеще, по повече от един начин.
Автор:
Саманта Гратън, писател на свободна практика и майка на две малки деца. С образование по журналистика, тя покрива теми като родителство, семейства, артисти, музиканти и малък бизнес. Тя обича да слуша и споделя истории за живота, да помага в изграждането на общността със своите съседи и да яде малко шоколад всеки ден.
Comments