top of page

Артистичните занимания подобряват ума на детето

Кутия нови пастели, цветен пластилин, цигулка в кутия. Тези предмети са художествени, но без любопитен ум, активно ангажиран с тяхното използване, те просто седят там, инертни и събират прах. Нашите подрастващи деца имат активен мозък и когато използват тези мозъци, за да учат, правят и изследват светът на изкуството, ползите могат да бъдат най-различни.


‘‘Изучаването на музика е по-мощен инструмент от всеки друг.‘‘ – Платон

„Един от любимите ми цитати е от Платон“, казва Сюзън Ван Дайк, учител по музика към Университета в Мемфис. „Той е казал: „Изучаването на музика е по-мощен инструмент от всеки друг, защото ритъмът и хармонията намират своя път във вътрешните кътчета на душата.“ Ние сме наясно с това от векове, но все още търсим отговори за истинската функция на музиката в образователния процес. Подготвяме учениците за бъдещата работа и да са добри граждани, но също така трябва да ги подготвяме да бъдат напълно развити човешки същества, които могат да оценят изкуството, музиката и красотата на по- дълбоко ниво, а не само повърхностно.


ДЕТСКАТА ИГРА Е ЕСТЕСТВЕНА ФОРМА НА ИЗКУСТВO

В ранните години на развитието на мозъка, докато невронните връзки се създават с най-бърза скорост в живота на човека, голяма част от детските игри – рисуване, подреждане, пеене, танци – могат да се разглеждат като естествени форми на изкуство. „Когато мислите за деца и тяхната игра, пеене и танци, творчески занимания и рисуване, това са нещата, които ви идват на ум“, казва Кати Дъмлао, директор на образованието и интерпретацията в Музея на изкуствата Брукс. „Това са естествени неща, които децата искат да правят, и това е игра, но също така действия, които развиват двигателните умения, езиковите умения, вземането на решения и креативността.


От полза е децата да имат достъп до изкуство дори преди да започнат да ходят на училище или дори когато езиковото развитие тепърва започва да се проявява по външни начини.

„Ако едно дете, тепърва започва да говори е в музей с родителите си, възрастните могат да използват този момент като възможност да говорят за форми, да търсят цветове и да говорят за текстури“, казва Думлао.


„Такива неща идват от родителите, които наистина са първите учители на децата. Прекарвайки време в музей с деца и говорейки за произведения на изкуството, дори и когато те все още не могат да ви отговорят, е важно, защото те са в състояние да погълнат тези преживявания и да се учат от тях." Всеки един от нас има полза от артистични преживявания. Защо? „Слушането на музика и практикуването на музикален инструмент и сътрудничеството по проект с други хора насърчава слушането и правенето на наблюдения, което ги кара да станат по-самоосъзнати и уверени“, казва Думлао.

Правенето на изкуство също насърчава децата да поемат рискове и ги насърчава да решават проблеми по творчески начини. Те се научават да черпят от собствения си опит и от неща, които са правили преди, които са им помогнали да решат проблема, или да мислят за нещата по нов начин. Има много нехудожествени ползи, които идват от правенето на изкуство. То спомага развитието на любопитството през целия живот.


Дори и най-дребните дейности като правенето на орнаменти от солено тесто, които после да се закачат на хладилника, с течение на времето подготвят детето за богат и успешен живот.


Източник: The Urban Child Institute, Превод: К. Латева

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page