Би било чудесно ако родителите и децата бяха перфектни. В този случай не би имало повод родителите да се разочароват от децата си, защото децата им никога не биха се държали лошо. Но все пак и родителите, и децата са хора, съответно не са перфектни. Когато си родител и когато си разочарован, можеш да кажеш на децата си неща, които не мислиш. Открийте кои са фразите, които никога да не казвате на своето дете.
„Бих искал никога да не си се раждал“
Никое дете, никога не трябва да чува подобен коментар от родителите си.
Дори когато сте твърде разочарован от детето си, по-добре е да прехапете езика си, отколкото да изречете това. Тази фраза засяга освен чувствата на детето, то се чувства наранено, така и нежелано.
„Побързай или ще те оставя тук“
Децата нямат същото разбиране за време както възрастните. Ако детето ви вече има страх от това да не бъде изоставено или да не би да се изгуби, когато вие направите подобно изявление, вие само ще увеличите неговата загриженост. Опитайте се да разберете какво го кара да се бави и го накарайте да побърза без да го плашите.'
„Ти никога не правиш това, което те моля!“
Ако вие непрекъснато казвате това на детето си, то скоро ще започне да се чувства така, сякаш нищо не може да направи както трябва. Детето ви ще започне да се чуди защо изобщо трябва да полага усилия и да опитва. Опитайте се да използвате фразата, „Би ли се опитал да го направиш по този начин“. Бъдете конкретни в това, което искате, така че детето да разбере и да може да изпълни това, което сте поискали от него.
„Бих искал да беше като брат си/сестра си"
Никой не обича да бъде сравняван с някой друг. Всеки би искал да бъде ценен за това, което е. Правенето на подобно сравнение само води до това, детето ви да се чувства неадекватно и насърчава съперничеството между братя и сестри. Детето, което чува подобно изказване често има усещането, че не може да постигне нищо стойностно, защото никога няма да бъде толкова добро колкото брат си или сестра си. Вместо да сравнявате децата си, признайте, че всяко дете е различно със собствени силни страни и възможности. Отбележете техните различия и ги обичайте такива каквито са.
„Пренебрежителни коментари за другия родител на детето ви“
Не е нужно децата да бъдат поставяни по средата на разногласията на родителите си или да чуват, че говорите лошо за другия родител. Това може да накара детето да мисли, че трябва да избере страна или че може да говори лоши неща за другия родител.
„Не можем да си позволим това“
Ако вие твърде често казвате на децата си, че не можете да си позволите нещо, те може да започнат да мислят, че парите могат да им купят щастие. Те също така могат да решат, че семейството има финансови проблеми, независимо дали това е вярно или не. Не е нужно да им давате обяснение защо отговора ви е „не“ на дадено тяхно искане, вместо да им казвате, че не можете да си позволите нещо.
От време на време, всички родители изпитват разочарование от децата си. Ако вие сте казали и една от горните фрази, веднага се извинете на децата си. Обяснете им, че сте сгрешили, че не мислите това, което сте казали, че ги обичате и ще се опитате никога повече да не казвате това.
Децата имат нужда от родители, които да ги насърчават и изграждат, а не да развалят самочувствието им с невнимателни думи, които не мислят.
Comments