Знаете, че емпатията е важна за Вас и детето Ви, но наистина ли е нещо, в което можете да станете още по-добри? Да! Тук Ви представяме един изпитан метод.
Емпатията не се отнася до това кой е прав!
До момента, в който навършите двадесет години, вече имате сравнително стриктни правила за това как хората трябва да се държат в различни ситуации според Вас. Когато попаднете в емоционално наситена ситуация инстинктивно започвате да мислите за поведението на другите хора спрямо вътрешните Ви убеждения. Понякога може да изразявате своите мисли и на глас. Любезността и емпатията нямат нищо общо. Емпатията е относно възприемането и реагирането на чувствата на другите.
„Облечи“ чуждите чувства и опитай да ги усетиш
Първо, трябва да си способен да усетиш емоционална промяна в отсрещния човек. Твоята лична антена за емоции трябва да работи. Пропуснеш ли „уликите“ в тона на събеседника си или отпускането на бръчките около очите и си вън от играта. Второ, трябва да усещаш част от емоцията. Както Джон Медина описва в „Правила на мозъка на бебето“ (Brain Rules for Baby), трябва да „облечеш“ възприетите чувства, сякаш са дрехи, и след това да си представиш как би реагирал, ако изпитваше наистина тези чувства.
Две стъпки към отключването на емпатия:
Съществува похват „рефлекс на емпатия“ , който отключва емпатията и е много лесен двустъпков процес.
Опишете емоцията, която мислите, че виждате в отсрещния човек.
Опитайте се да познаете кое може да предизвиква тази емоция.
Това е всичко.
Включете рефлекса на емпатия, когато усетите, че започваме да се ядосваме когато тъкмо смятате да започнете да се защитавате или да противоречите на нечие отношение.
Емпатията подпомага развитието
Тази стратегия ми напомня на подхода на Джеймс Клиър за изграждането на по-добри навици. Започваш с действие, толкова малко, че е почти невъзможно да кажеш „не“. Искаш да започнеш дневник? Започни с писането на едно изречение всяка вечер. Искаш да тренираш повече? Започни като правиш упражнение в продължение на една минута всеки ден.
Рефлексът на емпатия е нещо подобно. Искаш да изпитваш повече емпатия? Започи с описването на емоция, която виждаш у някой човек и се замисли какво я предизвиква. Лесно.
Детето ви гледа всяко ваше движение, особено когато има силна емоция в ситуацията. Тяхното емоционално и интелектуално развитие зависи от това колко емпатия им показвате. Емпатията спомага ускореното развитие на детския мозък.
Направете крачката към рефлекса на емпатия
Когато усетите, че започвате да се ядосвате или тъкмо смятате да започнете да се защитавате или да противоречите на нечие отношение, спрете за момент и опитайте рефлекса на емпатия:
Опишете емоцията, която мислите, че виждате в отсрещния човек.
Опитайте се да познаете кое може да предизвиква тази емоция.
Източник: Raise Ready Kids | Превод: Й.К.
Comments