top of page

Как и кога да говорим с децата за секс?

Ето едно кратко ръководство, за да започнете „с разговора“.


Като сексуален педагог и изследовател, един от най-честите въпроси, които и задават е кога и как да говорите с децата си за секса. Например, в скорошен имейл, читател на моята работа попита: „На каква възраст родителите трябва да говорят за секс на децата си – или на каква възраст децата трябва да знаят за секса?“ И така, кога трябва да започнете? И какво трябва да знаят родителите, за да могат успешно да навигират тази дискусия?

Започнете разговора рано – и продължете разговора.

Твърде много родители изчакват да дойде „подходящото“ време за разговор, само за да открият, че то никога не се случва – и тогава изобщо не говорят или това се случва само след като детето им е станало сексуално активно, което очевидно е твърде късно. Започвайки разговора, когтао те са малки, имате шанса да улесните нещата и да се уверите, че детето ви разполага с необходимата информация, когато има нужда от нея.


Начинът да мислите за това е, че ще имате поредица от подходящи за възрастта разговори – не е нужно да извеждате всичко наведнъж. Например, в ранното детство фокусът може да бъде върху изучаването на правилните анатомични наименования за всички части на тялото им, признаването, че различните хора имат различни тела и разбирането на подходящо срещу неподходящо докосване. Когато пораснат, може да говорите за това как се правят бебетата и телесните промени, които се случват повреме на пубертета.


По-късно можете да се обърнете към практиките за безопасен секс, сексуално съгласие и как да се ориентирате във взаимотношенията. Отново, целта е да направите това подходящо за възрастта и да мислите за това като текуща дискусия, която се развива в отговор на това, което детето ви трябва да знае. Този постепенен процес може да улесни и вас като родител. Вместо да оставяте неудобството да продължи да се натрупва, като го отлагате, вие трябва да отворите линиите за комуникация рано и да свикнете всички да говорят за секса и за човешкото тяло, което ще направи последващите разговори на по-сложни теми много по-лесни.


Накратко, спрете да мислите за разговора като за еднократно нещо. Вместо това, мислете за това като за поредица от разговори, които постепенно градират въз основа на това, което вашето дете трябва да знае по времето.


Разберете какво учат вашите деца в училище – и бъдете готови да запълните празнините.

Помислете за посещение на програма за сексуално образование, на която децата ви ще бъдат изложени (ако това е опция) или говорете с учителя на детето си какво точно ще бъде обхванато в курса им. Не предполагайте, че вашите деца получават всички необходими знания в училище. Трябва да знаете каква информация предоставя училището, така че да може да запълвате, когато е нужно, да коригирате дезинформацията (не приемайте, че всичко, което се преподава е точно) и бъдете подготвени да отговаряте на въпросите на детето си.


Признайте, че несигурността и смущението са често срещани реакции, но не позволявайте те да ви спират.

Много от нас не са имали сексуални разговори с нашите собствени родители , което прави процеса на разговора с децата ни още по труден, защото ние нямаме модел как трябва да вървят нещата. Не позволявайте на тази несигурност да ви задържа. Истината е, че няма един „правилен“ начин да научите децата си за секса и можете да начертаете свой собствен курс.


Също така е добре ако понякога се чувствате малко неудобно – това е много често срещана реакция. Децата смущават родителите си през цялото време с любопитни въпроси, докато се опитват да осмислят света, така че разговорът за секс едва ли е уникален, в този смисъл. Ако се притеснявате, че няма да имате правилните думи или няма да можете да опишете нещата много добре, тогава извадете няколко книги за помощ.


Човешката сексуалност е сложна и за нея е много повече от полов акт с пенис и вагина. Вашето дете иска (и се нуждае) да знае много повече от просто как се правят бебетата, как да се избегне STIs (полово предавани инфекции) и как да се предпазим от нежелана бременост.


Например, теми като сексуална ориентация, маструбация, орален секс и сексуално насилие също трябва да бъдат разгледани.


Последни публикации

Виж всички

Komentarze


bottom of page