top of page

12 съвета за поддържане на добро здраве при бременност

Обикновено бъдещите майки се сблъскват с множество съвети какво да не правят или да ядат, за да бъдат здрави по време на бременността си и да родят здраво бебе. Ограниченията може да ви изглеждат объркващи и непосилни, но истината е, че в този период тялото има различни хранителни нужди и нови съображения за безопасност.


Освен за себе си, трябва да се грижите и за бебето, защото то разчита на вас за своето здраве, благополучие и успешен старт в живота.


Следните 12 съвета биха могли да допълнят грижите на проследяващия вашата бременност лекар.


1. Приемайте достатъчно калории.

Избирайте храни, които спомагат растежа на бебето – плодове, зеленчуци, пълнозърнести крекери и нискомаслени млечни продукти. Не пропускайте закуската.


Добре е да се въздържате от прием на напитки с кофеин и добавени захари, сурови храни, крема сирена, месо алангле, непастьоризирани сокове и млека, готови салати и сурови кълнове. Някои жени са изложени на по-висок риск от гестационен диабет, който е причина за висока кръвна захар, затова се препоръчва често проследяване на кръвната захар, здравословна диета, физически упражнения и наблюдение на бебето.


2. Приемайте пренатални витамини със съдържание на фолиева киселина, желязо и йод.

Желязото играе важна роля за пренасянето на кислорода в кръвта, а фолиевата киселина – за предотвратяването на вродени дефекти на главния и гръбначния мозък. Въпреки че добавката не замества пълноценното хранене, повечето бременни жени се нуждаят от допълнителен прием на витамини, за да си набавят необходимите нива на минералите.


3. Посещавайте редовно профилактичните прегледи.

Ако имате здравословна бременност, през първите 28 седмици е достатъчно да се консултирате веднъж месечно със своя лекар. От 28-ма до 36-та седмица – два пъти седмично, след което до раждането прегледите би трябвало да зачестят до веднъж седмично. Ако се наложи да приемате медикаменти, незабавно уведомете своя лекар. Както и ако кървите, имате силно подуване или други симптоми като главоболие, температура, повръщане, замаяност или подозирате, че след 28-та седмица бебето ви се движи по-малко от нормалното.

4. Информирайте се относно ваксинациите.

Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) препоръчват ваксините срещу коклюш и грип, но за тези ваксини е необходимо да се посъветвате със своя акушер-гинеколог. Спазвайте лична хигиена, за да ограничите разпространението на микроби.


5. Избягвайте вредни вещества и дейности.

Преди да вземете решение да имате дете, спрете употребата на алкохол, тютюн и други наркотични вещества, за да предпазите бебето си от сериозни сърдечни и други заболявания като рак. Употребата на алкохол може да причини разстройства на феталния алкохолен синдром. Ако употребявате наркотични вещества като кокаин, хероин или метамфетамин, вероятно бебето ви ще се роди със зависимост и ще премине през абстинентни кризи. Освен това е възможно да се роди с физически увреждания и да има проблеми с ученето и поведението.


Вдигането на тежки предмети, влизането в сауна или гореща вана, които покачват телесната температура, също са противопоказни дейности.


6. Поддържайте здравословно тегло.

Оптималното тегло по време на бременност е индивидуално за всяка жена, но има общи насоки, предоставени от Института по медицина:

  • Ако преди бременността сте имали нормално тегло, би трябвало да наддадете между 11 и 13 кг.

  • При поднормено тегло – между 12 и 18 кг.

  • При наднормено тегло – между 6 и 11 кг.

  • При затлъстяване – между 5 и 9 кг.

Наддаването на тегло трябва да става постепенно и предимно в последния триместър.


7. Приемайте достатъчно течности.

По време на бременност организмът ви се нуждае от по-голямо количество вода. Дехидратацията би могла да доведе до преждевременно раждане.


8. Изберете удобството.

Облеклото и обувките трябва да бъдат удобни, за да се чувствате комфортно и да избегнете проблеми със стъпалата и гръбнака.


9. Бъдете физически активна.

Упражнявайте се с умерена интензивност поне 2 часа и 30 минути на седмица. За предпочитане са аеробните упражнения, които поддържат тялото ви здраво.


10. Пътувайте предпазливо.

Далечните дестинации не са препоръчителни. Ако обаче се налага да пътувате, винаги се консултирайте с лекар и съблюдавайте всички изисквания и мерки за сигурност.


11. Почивайте и релаксирайте.

Вслушвайте се в тялото си. То се нуждае от минимум 7 – 8 часа сън всяка нощ. Честите разходки и други полезни за вас и за бебето дейности ще спомогнат за релаксацията.


12. Подгответе се.

Информирайте се своевременно за обичайното протичане на раждането и за изборите, които ще трябва да направите. При възможност посетете курс за бременни или се консултирайте със свои близки, които имат опит.


Бременността ви трябва да е важно и радостно събитие. Ако имате въпроси или колебания, не се притеснявайте да ги обсъдите със своя лекар.


Поздравления и най-добри пожелания за здравословна бременност и успешно раждане!


Автор: Фредерик Хелт, 20 януари 2020 г. | Превод: Виктория Костадинова

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page